Francsics László a Magyar Asztrofotósok Egyesületének alapító tagja és elnöke. Nemrég megnyerte az angliai Greenwichi Királyi Obszervatórium által alapított versenyt, így ő lett 2019-ben az év asztrofotósa. A versenyen a fődíj mellett a Robottávcső kategóriában is első helyet szerzett. Vele beszélgettünk.

- Mi is az asztrofotózás, illetve, hogy lesz valakiből asztrofotós?
Szeretettel köszöntöm az olvasókat! Az asztrofotózás egy remek hobbi, de sokak számára még ennél is több. Ha nem vagyunk szakcsillagászok, kutatók, de szeretnénk megismerkedni a csillagos éggel, annak jelenségeivel, akkor érdemes amatőrcsillagásznak állnunk és távcsővel az eget fürkésznünk. Ha pedig a távcsőben látottak elkápráztattak és meg szeretnénk őket örökíteni, ekkor kerül a kezünkbe valamilyen képrögzítő eszköz, többnyire fényképezőgép, amivel megörökíthetjük az égbolt jelenségeit. És ez maga az asztrofotózás.
- Milyen előképzettség, felszerelés szükséges hozzá, ha valaki szeretné kipróbálni?
Ki-ki a saját szintjén tudja az asztrofotózást művelni. Egy jobb kamerával felszerelt mobiltelefonnal is már megörökíthetőek a csillagok, a Tejút. De vásárolhatunk távcsőidőt az Atacama-sivatagbéli, chílei hatalmas robottávcsövekre is. Mindenesetre nagyon hasznos egy jó lencse, vagy egy tükrös távcső, és egy remek fényképezőgép.
- Mi a legnehezebb számodra a csillagok fotózásában? Mik a kihívások?
Az asztrofotózás egy technikai sport, bizony rengeteg műszaki kihívás van. Talán a legnehezebb az, hogy mozgó célpontot, méghozzá a lassan forogni látszó égboltot kell fényképezni. Ez rengeteg nehézséget vet fel. Másik nehezítő tényező a sötétség, egyrészt éjszak az ember nehezebben lát, másrészt rettenetesen kevés fénnyel kell dolgoznia az asztrofotósnak. Nem ritkák a több nap hosszúságú összexpozíciós idejű felvételek.
Nem beszélve az időjárás kiszámíthatatlanságáról. Egy szóval, az asztrofotózás a kihivást kedvelők sportja.

- Te lettél 2019-ben az év asztrofotósa. Tudatosan készültél a versenyre?
Különösebben nem készültem. Az ember ilyenkor összeválogatja az elmúlt év legeredményesebbnek ítélt felvételeit, és benevezi őket. Én 5 képpel neveztem, melyeket tudatosan válogattam össze. Ebből 4 került be a versenyre, kettő pedig díjat is kapott.
- A fotó amivel megnyerted, már a versenyre készült?
Ha nem is a versenyre készült, de mindenesetre előtte nem publikáltam. A versenyen szeretik a nem publikus fotókat, legalábbis azokat, amelyeket az ember máshova nem küld be.
- Alapító tagja ès elnöke vagy a Magyar Asztrofotósok Egyesületének. Tudnál mondani pár szót az egyesületről?
Igen, számomra kiemelten fontos a hazai asztrofotózás alakulása. A magyar asztrofotózásról azt kell tudni, hogy nagyon magas színvonalú, a világ élvonalába tartozik, felkarolása, megszervezése pedig kiemelt fontosságú a számunkra. Érdemes megemlíteni, hogy minden évben megszervezzük a Csillag-Képek Országos Asztrofotó Kiállítást a természettudományi Múzeummal együttműködve, ahol az elmúlt időszak legszebb magyar asztrofotóit tekinthetik meg a látogatók. Az idei kiállítás megnyitója pedig hamarosan elérkezik, október 5-én szombaton mindenkit szeretettel várunk a megnyitóra.
- Mit tanácsolsz azoknak, akik most szeretnék elkezdeni az asztrofotózást?
Főként ismerkedjenek a csillagos éggel és a fotográfiával is egyszerre. Az a tapasztalatunk, hogy elsőre érdemes egy használt felszerelést vásárolni, kitapasztalni, hogy miről is szól ez a hobbi, majd azt később fejleszteni, akár teljesen lecserélni is lehet. Ha pedig valakit a halvány csillagködök, galaxisok érdekelnek, érdemes felkeresnie hazánk sötét egü észlelőhelyeit, onnan egészen más élmény az ismerkedés a csillagos éggel.
Az időjárás pedig mindig nehézségeket okoz, de nem szabad csüggedni, ha az ember kitartó, gyönyörű felvételeket lehet készíteni.